Low cost spoločnosti a cestovanie s nimi počas reštartu lietania v lete 2020

Celosvetová pandémia sa nevyhla ani leteckému biznisu. Práve na sektor služieb a cestovného ruchu má obrovský negatívny dopad. Lety v Európe sa začali rušiť na prelome februára a marca, a až teraz, v čase vzniku tohto článku, sme sa po dvoch mesiacoch dočkali pozitívnych správ o postupnom obnovovaní letov. Ostro sledované, najmä čo sa týka európskych letov sú nízko-nákladové (low cost) spoločnosti.

Pre našich cestovateľov ide predovšetkým o írsku spoločnosť Ryanair (Laudamotion) a maďarský Wizz Air. Podľa agentúry Reuters klesol počet cestujúcich v apríli o 99,6 % u Ryanair, a to z 13,5 milióna cestujúcich v apríli 2019 na 40-tisíc cestujúcich v apríli 2020. Wizz Air je na tom podobne.  V apríli minulého roku prepravili 3,3 milióna cestujúcich. V porovnaní s aprílom tohto roku to bolo 78 389 cestujúcich, čo znamená pokles o 97,60 %.

Ryanair naďalej očakáva, že v dôsledku pretrvávajúcich cestovných obmedzení, ostane rovnaký počet prepravených cestujúcich aj počas mesiacov máj a jún. Svoj letový poriadok má aktuálne platný do 28.5.2020. Uzemnených má viac ako 99% svojich letov. Denné alebo týždenné letové spojenia sú prevádzkované predovšetkým medzi Dublinom a Spojeným kráľovstvom, no aktuálne lietajú aj spojenia z Dublinu alebo Londýna do ďalších veľkých európskych miest (napríklad Amsterdam, Lisabon, Berlín). K nášmu územiu najbližšie funguje spojenie Londýn, letisko Stansted – Budapešť. Návrat k objemu 40% operujúcich letov z pôvodného počtu predpokladá Ryanair od 1.7.2020, čo by značilo 1000 prepravených letov denne. Ak by sme to chceli porovnať, aktuálne prevádzkujú 30 letov denne. V auguste by sa tento počet mal zvýšiť na 50% pôvodného objemu. Ceny leteniek začínajú na 19,99 EUR/jednosmerne.

Naopak, maďarský Wizz Air už v máji očakáva nárast cestujúcich, nakoľko od 1.5.2020 obnovil časť svojich spojení, a to ako jedna z prvých aerolínií začali prevádzkovať komerčné lety z Londýnskeho letiska Luton a aj z Viedne. Od mája sa tak zo Schwechatu dostanete napríklad do Lisabonu, Dortmundu či Varny. Navyše ohlásili otvorenie nových liniek. Od júna začne Wizz Air lietať do hlavného mesta Spojených arabských emirátov - Abu Dhabi, a to z piatich európskych miest – Budapešti, bulharskej Sofie, poľských Katovíc a rumunských miest Bukurešť a Kluž.

A pridávam ešte jednu dobrú správu. Od júla low cost spoločnosť Wizz Air plánuje ešte otvorenie ďalších 7 letných liniek, a to na grécke ostrovy Rodos, Krétu či Zakyntos, do bulharského letoviska Burgas, do Bruselu, rumunskej Konstance či do estónskeho hlavného mesta Talin. Pre tých, ktorí by si už chceli zarezervovať letenku so spoločnosťou Wizz Air úplne bez obáv -  môžete. Ponúkajú totiž aj tarif „Wizz plus & flex,” ktorý je síce o niečo drahší, ale ponúka zmenu letenky bez poplatku za zmenu či možnosť refundácie na konto Wizz, v prípade zrušenia rezervácie zo strany cestujúceho. Ideálny spôsob ako nečakať na zrušenie obmedzení a plánovať letné či jesenné cesty už teraz – a bez rizika.

Ak Vás zaujíma otázka bezpečnosti na palube lietadiel, jej otázke sme sa venovali v samostatnom článku - "Cestovanie v čase koronarízy". 

 

Tatiana Ženišová

WINGS

              

Ak by Vás zaujímala iná nízko-nákladová letecká spoločnosť, ktorú v článku neuvádzame, kontaktujte nás na wings@wings.sk alebo na tel. čísle +421 901 711 037

 

 

Zdroje:

https://simpleflying.com/wizz-luton-restart/

https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-wizz-air-hldgs/ryanair-passengers-down-by-99-6-in-april-wizz-air-down-by-97-6-idUSKBN22H0JV

https://www.ryanair.com/content/dam/ryanair/help-centre-pdfs/EN_07_May_Customer_Notice-Covid19.pdf

https://corporate.ryanair.com/news/ryanair-to-restore-40-of-scheduled-flights-from-1-july/

https://wizzair.com

https://www.aviation24.be/airlines/wizz-air/wizz-air-to-launch-new-routes-from-vienna-to-charleroi-tallinn-rhodes-heraklion-burgas-constanta-zakynthos-and-marrakesh/